Augustin Palokaj

Kandidati për komisar zgjerimi pret përmbylljen e dialogut në vitin 2020 15 November 2019 06:50

Tre kandidatë për komisarë të BE-së, që janë nominuar pasi kolegët e tyre të mëparshëm ishin refuzuar nga Parlamenti Evropian, u janë përgjigjur pyetjeve të deputetëve...

Asnjë nismë e re nuk e zgjidh problemin kryesor të rajonit-njohjen e Kosovës nga Serbia 13 November 2019 08:12

Për rajonin e Ballkanit ka aq shumë nisma, saqë është vështirë t’i mbash në mendje të gjitha. Por tejkalimi i problemeve përmes bashkëpunimit në nismat rajonale nuk është i...

BE-ja nuk ka lider për reforma të mëdha 06 November 2019 08:23

Angela Merkel dhe Jean Cluade Juncker janë në largim e sipër, Britania po largohet nga BE-ja, Italia mbijeton politikisht me qeveri të çuditshme, Spanja zhvillon zgjedhje të jashtëzakonshme çdo vit,...

Dialogu nuk duhet të lidhet me procesin e integrimeve evropiane 30 October 2019 08:31

Me apo pa përparim në dialog, as Serbia e sidomos Kosova nuk do të integrohen në BE në 10 deri 15 vjetët e ardhshëm. Kështu, faktori tërheqës i integrimit në BE si motiv për sukses në...

Si u bënë Franca dhe Holanda kundërshtare të zgjerimit 23 October 2019 08:39

Në bllokadën e vendimit për nisjen e negociatave me Shqipërinë dhe Maqedoninë nuk duhet parë as sentimente antishqiptare e as nuk duhet kërkuar arsye objektive. Franca dhe Holanda ka shumë vjet që...

Parisi kokëfortë kundër hapjes së negociatave me Tiranën dhe Shkupin 18 October 2019 06:30

Shumë më shpejt sesa që ishte pritur ka përfunduar diskutimi i shefave të shteteve të BE-së në samitin e Brukselit kushtuar Brexitit. Kjo për shkak se marrëveshja e re për këtë u...

Rritet presioni ndaj Francës për hapjen e negociatave me Shqipërinë e Maqedoninë 17 October 2019 06:45

Në prag të samitit të shefave të shteteve apo të qeverive të BE-së, që zhvillohet sot e nesër në Bruksel, është rritur presioni që liderët të marrin vendim pozitiv për...

Kosovës nuk i duhet më Ministria e Integrimeve Evropiane 16 October 2019 08:13

Brukseli dhe disa shtete anëtare janë duke ia lehtësuar punën Qeverisë së ardhshme, me gjasë koalicionit VV-LDK, në zvogëlimin e numrit të ministrive. Njëra, për të cilën nuk ka...

Franca bllokon vendimet për nisjen e negociatave me Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut 16 October 2019 06:26

Edhe një grusht i rëndë u është dhënë aspiratave të vendeve të rajonit të Ballkanit për përparim drejt integrimit në BE pasi ministrat e vendeve anëtare dështuan që...

Vonesat në konfirmimin e Komisionit Evropian ndikojnë në angazhimin e BE-së në dialog 12 October 2019 07:22

Sikur një tërmet politik është kuptuar në Bruksel vendimi i Komisionit për Industri dhe Tregti të Parlamentit Evropian për të refuzuar kandidaten nga Franca Sylvie Goulard për të qenë...

Hahn propozon “konklavë” për zgjidhjen mes Kosovës dhe Serbisë 11 October 2019 07:45

Në një takim me një grup gazetarësh në Bruksel, komisari i Zgjerimit, Johanes Hahn, pos arritjeve në procesin e zgjerimit dhe pritjeve nga takimi i Këshillit javën që vjen, ka folur edhe për...

Komisioni Evropian insiston se Shqipëria dhe Maqedonia meritojnë hapjen e negociatave 11 October 2019 06:31

Në pritje të takimit të ministrave të vendeve anëtare në Këshillin e çështjeve të përgjithshme të martën që vjen në Luksemburg, grupet e ndryshme punuese në Bruksel...

Qeveria të krijohet për nevoja të Kosovës e jo për qejfin e Beogradit a Brukselit 09 October 2019 08:11

Kosova duhet të shikojë se cila qeveri do t’ia sjellë asaj një jetë më të mirë e jo cila do t’ua lehtësojë Beogradit dhe Brukselit punën. Brukseli nuk e ka pyetur Kosovën kur e...

Borrell do ta vizitojë Kosovën si destinacion të parë, por nuk do ta trajtojë si shtet 08 October 2019 07:31

Notë kaluese ka marrë të hënën nga koordinatorët e grupimeve politike në Komisionin e Politikës së Jashtme të Parlamentit Evropian, Josep Borrel, i caktuar të jetë përfaqësues i...

BE-ja frikësohet se do të dalë në plan të dytë, në dialogun Kosovë-Serbi 05 October 2019 06:39

Ka pasur nganjëherë xhelozi nga Brukseli ndaj Washingtonit për shkak të besimit të madh që kanë kosovarët në Administratën amerikane. Prandaj në Bruksel, në vitin 2010, ishin shumë...

Kush do të mbetet të na japë shembull 02 October 2019 08:10

Kriza e vlerave në botën demokratike, me presidentin amerikan që lufton kundër institucioneve të shtetit dhe medieve të lira, me kryeministrin britanik që shkel ligjet dhe krijon kaos politik, me BE-në ku si...

Vendimi eventual për hapjen e negociatave me Shqipërinë do të jetë i kushtëzuar 28 September 2019 06:30

Vendimi i Këshillit të BE-së për hapjen e negociatave të anëtarësimit me Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut do të jetë në rend dite në takimin e ardhshëm të...

Kandidati për komisionar të zgjerimit të BE-së në konflikt interesi 27 September 2019 06:13

Edhe pse ende nuk ka filluar formalisht procesi i konfirmimit të komisionarëve të ardhshëm të BE-së në Parlamentin Evropian, presidentja e ardhshme, Ursula van der Leyen, është gjetur në probleme...

BE-ja do një emisar për dialog që do të ketë peshë të madhe politike 26 September 2019 06:55

Javën që vjen në komisionet përkatëse të Parlamentit Evropian do të nisin seancat dëgjimore të komisarëve të caktuar të BE-së në mandatin e ardhshëm pesëvjeçar,...

Ku mbeti “viti vendimtar për Ballkanin” në BE 25 September 2019 08:15

Fundi i këtij viti po afrohet dhe në të nuk pati asnjë kthesë pozitive në procesin e integrimeve evropiane të rajonit të Ballkanit. Sipas skenarëve më pozitivë të mundshëm, gjatë...