Augustin Palokaj

Vendimi eventual për hapjen e negociatave me Shqipërinë do të jetë i kushtëzuar 28 September 2019 06:30

Vendimi i Këshillit të BE-së për hapjen e negociatave të anëtarësimit me Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut do të jetë në rend dite në takimin e ardhshëm të...

Kandidati për komisionar të zgjerimit të BE-së në konflikt interesi 27 September 2019 06:13

Edhe pse ende nuk ka filluar formalisht procesi i konfirmimit të komisionarëve të ardhshëm të BE-së në Parlamentin Evropian, presidentja e ardhshme, Ursula van der Leyen, është gjetur në probleme...

BE-ja do një emisar për dialog që do të ketë peshë të madhe politike 26 September 2019 06:55

Javën që vjen në komisionet përkatëse të Parlamentit Evropian do të nisin seancat dëgjimore të komisarëve të caktuar të BE-së në mandatin e ardhshëm pesëvjeçar,...

Ku mbeti “viti vendimtar për Ballkanin” në BE 25 September 2019 08:15

Fundi i këtij viti po afrohet dhe në të nuk pati asnjë kthesë pozitive në procesin e integrimeve evropiane të rajonit të Ballkanit. Sipas skenarëve më pozitivë të mundshëm, gjatë...

Pesë vjetët e humbura me Mogherinin 22 September 2019 08:16

Sikur paraardhësen e saj Catherine Ashton, njëjtë edhe Federica Mogherinin fati dhe rrethanat e sollën në krye të diplomacisë së Bashkimit Evropian, pesë vjet më parë. Ishte grua, ishte...

Çfarë porosie për zgjerimin çon emërimi i hungarezit Trocsanyi për komisar 18 September 2019 08:21

Von der Leyen, me apo pa qëllim, i ka evituar deri tash përgjigjet në pyetjet se a mund t’i promovojë në Ballkan vlerat një person, i cili vetë i ka shkelur në vendin e tij. Ka përsëritur...

Gjasa të mëdha për Kosovën në “Euro 2020”, por jo për në BE 11 September 2019 08:29

Falë talentit, punës profesionale dhe përkushtimit të lojtarëve dhe ekipit që qëndron pas tyre, Kosova në futboll po shënon përparim të madh dhe ka gjasa të kualifikohet direkt për...

Slloveni Lenarçiq - kandidati më serioz për komisar të Zgjerimit 08 September 2019 22:43

Ursula Van der Leyen, e zgjedhur për presidente të Komisionit Evropian në mandatin e ardhshëm pesëvjeçar, të martën do të duhej ta bënte publike listën e komisarëve dhe resorët...

Shqipëria dhe Kosova nuk mund ta frikësojnë BE-në me alternativa 04 September 2019 08:16

Serbia është i vetmi shtet i Ballkanit Perëndimor që po përfiton duke e frikësuar BE-në me alternativa. Për shkak se Serbia e ka aleat kryesor Rusinë, BE-ja tenton ta mbajë sa më afër....

Nga 1 nëntori BE-ja nuk do të jetë më e njëjtë 28 August 2019 08:16

Brexiti është një dëshmi se si propaganda dhe fushata e bazuar në të pavërteta mund ta lëkundin edhe një komb të madh, me traditë demokratike dhe me qasje të pakufizuar në burime...

Serbia ka përdorur dialogun për t’i dëmtuar proceset e njohjes së Kosovës 21 August 2019 08:37

Ndoshta edhe është legjitime për Serbinë që të lobojë kundër njohjeve të Pavarësisë së Kosovës dhe anëtarësimit të saj në organizatat ndërkombëtare. Por...

Von der Leyen nuk e ka të lehtë formimin e Komisionit të ri - duhet të balancojë 14 August 2019 08:24

Mund të ndodhë që në Komisionin e udhëhequr nga një grua, numri i grave të jetë dukshëm më i vogël sesa i burrave. E po ashtu nuk do ta ketë të lehtë që t’ua ndajë...

Qeveria e ardhshme duhet ta ketë prioritet ngrohjen globale 07 August 2019 09:25

Një Kosovë, e cila nuk do ta ketë prioritet luftën kundër ngrohjes globale, pra kundër ndryshimeve klimatike, do të mbetet e izoluar nga Evropa dhe do ta mbajë popullatën e saj, pos të izoluar, edhe...

Zgjedhjet e jashtëzakonshme i duhen Kosovës, por nuk do të sjellin asnjë ndryshim 31 July 2019 08:25

Është krejtësisht i papranueshëm argumenti se Kosova, për shkak të dialogut, duhet të formojë një qeveri kalimtare dhe t’i evitojë zgjedhjet e jashtëzakonshme. Ato zgjedhje, ndonëse,...

Haradinaj nuk pret aktakuzë nga Specialja 25 July 2019 07:30

Më shpejt sesa që pritej dy figura të rëndësishme nga skena politike e Kosovës dhe ish-komandantë të lartë të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, Ramush Haradinaj dhe Jakup...

Haradinaj e Krasniqi u mbrojtën në heshtje para prokurorëve të Speciales 24 July 2019 19:05

Më shkurt se ç’ishte menduar, ka zgjatur intervistimi i kryeministrit në dorëheqje, Ramush Haradinaj, para hetuesve dhe prokurorëve të Gjykatës Speciale në Hagë. Ai, sikurse edhe ish-kryetari i...

Të afatizohet mandati i Gjykatës Speciale 24 July 2019 08:09

Kosova, e cila e ka themeluar Gjykatën Speciale me emrin e çuditshëm “Dhomat e Specializuara të Kosovës”, duhet të caktojë një afat deri kur kjo gjykatë duhet t’i ngrejë aktakuzat...

Kosova nuk e ka luksin ta ketë prioritet integrimin evropian 17 July 2019 08:11

Ky titull nuk guxon të kuptohet si thirrje për të hequr dorë nga synimi për integrim në BE. Por duke e ditur se arritja e këtij qëllimi nuk do të jetë e mundur në një të ardhme të...

Rasti i dy shteteve të Ballkanit, që e dëshmon josinqeritetin e BE-së 14 July 2019 08:00

Ishte vjeshta e vitit 2000. Vetëm një vit pas përfundimit të luftës në Kosovë dhe pak pas rrëzimit nga pushteti në Serbi i Slobodan Milosheviqit. Vendet e Evropës Lindore, disa më pak e disa...

Shqipëria dhe Maqedonia Veriore aktuale s’do të anëtarësohen në BE-në e sotme 14 July 2019 08:00

Nuk është i pranueshëm argumenti i “nevojave për reforma të brendshme të BE-së para se të vazhdohet me zgjerimin”, të cilin e përmend presidenti i Francës, Emmanuel Macron. Sepse...