Augustin Palokaj

Kosova nuk e ka luksin ta ketë prioritet integrimin evropian 17 July 2019 08:11

Ky titull nuk guxon të kuptohet si thirrje për të hequr dorë nga synimi për integrim në BE. Por duke e ditur se arritja e këtij qëllimi nuk do të jetë e mundur në një të ardhme të...

Rasti i dy shteteve të Ballkanit, që e dëshmon josinqeritetin e BE-së 14 July 2019 08:00

Ishte vjeshta e vitit 2000. Vetëm një vit pas përfundimit të luftës në Kosovë dhe pak pas rrëzimit nga pushteti në Serbi i Slobodan Milosheviqit. Vendet e Evropës Lindore, disa më pak e disa...

Shqipëria dhe Maqedonia Veriore aktuale s’do të anëtarësohen në BE-në e sotme 14 July 2019 08:00

Nuk është i pranueshëm argumenti i “nevojave për reforma të brendshme të BE-së para se të vazhdohet me zgjerimin”, të cilin e përmend presidenti i Francës, Emmanuel Macron. Sepse...

Shqipëria rrezikon të mbetet me vite në pritje për datën nga BE-ja 03 July 2019 08:05

Shtyrja e vendimit për datën e nisjes së negociatave me Shqipërinë ka qenë kësaj radhe e motivuar më shumë nga zhvillimet në BE sesa në Shqipëri. Por tash e tutje mund të jetë e...

Kundërshtuesi i pavarësisë së Kosovës, Josep Borrell, nominohet pasardhës i Mogherinit 03 July 2019 07:30

Ishin tri ditë të vështira negociatash të pandërprera në selinë e Këshillit Evropian në Bruksel, që më në fund rezultuan me një kompromis jo të lehtë. Pasi liderët e...

Macroni ua jep edhe një goditje shpresave për zgjerim të BE-së 02 July 2019 07:00

Pikërisht në ditën kur Kroacia ka shënuar gjashtëvjetorin e anëtarësimit në Bashkimin Evropian, gjë që kryeministri i këtij shteti, Andrej Plenkoviq e quajti si “sukses historik”,...

Merkeli dhe Macroni kanë punë më urgjente sesa raportet Kosovë-Serbi 26 June 2019 08:25

Samiti i zhvilluar para gati dy muajsh në Berlin ka qenë jo edhe aq i suksesshëm. Në të nuk është shënuar asnjë rezultat konkret. Ai nuk ka qenë sa duhet i përgatitur, ndërsa dështimi...

Në Samitin e BE-së vetëm një fjali rreth zgjerimit 21 June 2019 06:23

Vetëm një fjali e shkurtër i është kushtuar procesit të zgjerimit të BE-së në konkluzionet e Këshillit Evropian, më saktësisht në Samitin e shefave të shteteve dhe të...

BE-ja zhgënjen edhe një herë aspirantët për anëtarësim 19 June 2019 08:10

Kur liderët e vendeve të Ballkanit Perëndimor të pohojnë, siç ka bërë ditë më parë edhe kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama, se probleme me korrupsion dhe krim të organizuar...

Kosovarët paguajnë për “mësimet” e BE-së nga e kaluara 12 June 2019 08:16

Ndonëse formalisht nuk kanë lidhje, proceset e heqjes së vizave për qytetarët e Kosovës dhe ai për kthimin eventual të vizave për shtetasit e Shqipërisë janë të ndërlidhura....

Këshilli i BE-së shpreh shqetësim për mungesë progresi në raportet Kosovë-Serbi 08 June 2019 06:17

Tema e zgjerimit të BE-së pritet të jetë në rend dite në takimin e Këshillit të çështjeve të përgjithshme, më saktësisht të ministrave të vendeve anëtare të...

Veriu i Kosovës - një vrimë e zezë në vrimën e zezë të vrimës së zezë 05 June 2019 08:23

Nëse Ballkani i lënë anash nga BE-ja është një vrimë e zezë në Evropë, atëherë Kosova është vrimë e zezë në rajon me popullatën e cila nuk ka liberalizim...

Frika nga ekstremi i djathtë në BE e ekzagjeruar 29 May 2019 08:18

Në nivel të BE-së, partitë populiste dhe të ekstremit të djathtë nuk mund të paraqesin rrezik real nëse kundër tyre vërtet veprojnë partitë tradicionale. Në Francë dhe...

BE: Sundimi i ligjit të sigurohet në gjithë territorin e Kosovës 28 May 2019 12:42

Bashkimi Evropian ka ftuar për përmbajtje nga Prishtina dhe Beogradi pas operacioneve të policisë së Kosovës me kërkesë të organeve të drejtësisë. Në një përgjigje...

Qindra e mijëra shqiptarë marrin pjesë në zgjedhjet e BE-së 24 May 2019 06:20

Me hapjen e vendvotimeve në Holandë dhe Britani të Madhe, të enjten, ka nisur cikli i zgjedhjeve për deputetë të Parlamentit Evropian, i cili do të përmbyllet të dielën mbrëma. BE-ja ka...

Mësimet nga Austria për vendet e Ballkanit 22 May 2019 08:18

Liderët e Ballkanit mosveprimet e tyre pas aferave korruptuese nganjëherë i arsyetojnë duke thënë se “ka edhe në BE raste të korrupsionit”. Por rasti i fundit në Austri, ku menjëherë...

Ndërmjetësimet “status neutral” nuk mund të prodhojnë zgjidhje për raportet Kosovë-Serbi 15 May 2019 08:17

Përfshirja e Gjermanisë dhe Francës në kërkimin e zgjidhjes për normalizimin e raporteve Kosovë-Serbi mund të sjellë sukses më shumë sesa tentimet e BE-së me sjelljen “neutral ndaj...

Pasojat kolaterale të idesë për ndryshimin e kufijve 08 May 2019 08:22

Nëse asgjë tjetër, atëherë Samiti në Berlin ka sqaruar disa çështje lidhur me idenë për ndryshimin e kufijve: Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, për herë të...

Pse të mos vazhdojë zgjerimi i BE-së nëse ishte aq i suksesshëm deri tash 01 May 2019 08:30

Kanë kaluar saktësisht 15 vjet nga zgjerimi i madh i BE-së, kur më 1 maj 2004, 10 shtete përnjëherë u bënë anëtare. BE-ja vazhdon ta quajë këtë zhvillim si më të...

Solidariteti ka dy drejtime 24 April 2019 08:23

Në Kosovë nganjëherë reagohet në disa zhvillime në atë mënyrë, saqë ngrihet pyetja nëse kosovarët janë egoistë apo solidarë. Pse duhet të ndihmojmë rindërtimin...