Augustin Palokaj

Kujdesi selektiv për këshillat e miqve dëmton Kosovën 10 April 2019 08:10

Politikanët shqiptarë, në Kosovë e Shqipëri, thirren në “këshillat e miqve ndërkombëtarë” kur duan t’u shesin qytetarëve ndonjë vendim jo të popullarizuar. Por kur...

Raportet Kosovë - Serbi nuk do të normalizohen edhe për shumë vjet 03 April 2019 08:24

Retorika për shqiptarët që dëgjohet nga politikanët e Serbisë, naiviteti dhe mungesa e konsensusit në BE, kaosi politik në Kosovë, janë vetëm disa nga rrethanat që e bëjnë të...

Ndërhyrja e NATO-s nuk pati alternativë 27 March 2019 08:09

Po të mos ndërhynte në Kosovë në pranverën e vitit 1999, NATO-ja do ta humbte arsyen e ekzistimit të saj. Pse të ekzistonte një NATO edhe pas përfundimit të luftës së ftohtë, pas...

Jamie Shea rrëfen 20 vjet pas: Bombardimi, ndjenjë dëshpërimi dhe lehtësimi 24 March 2019 07:00

Sa herë që kujtohet fushata e sulmeve ajrore të NATO-s, e nisur më 24 mars të vitit 1999, personi i parë që njerëzve u bie ndër mend është Jamie Shea, në atë kohë...

Ku mbeti liberalizimi i vizave një vit pas ratifikimit të demarkacionit me Malin e Zi 20 March 2019 08:20

Mungesa e vullnetit tek disa shtete të BE-së, dështimi i gjykatave në Kosovë, ideja për ndryshimin e kufijve që mendohet se do të nxiste tensione, zgjedhjet evropiane janë vetëm disa prej arsyeve pse...

Me lamtumirën britanike, Kosova humb mikun më të madh në BE 13 March 2019 08:09

Këtë javë do të kuptojmë përfundimisht a do të dalë Britania e Madhe nga BE-ja me apo pa marrëveshje, ose do të kërkojë shtyrje për disa muaj. Por largimi i Britanisë së...

Modifikim apo përshtatje “sui generis” e kufijve të Kosovës 11 March 2019 07:15

Ideja për ndryshimin e kufijve të Kosovës, si opsion i cili do të mundë të përfshihej në një marrëveshje të arritur në dialogun që po zhvillohet në Bruksel, nuk është...

E ardhmja evropiane shumë larg për Ballkanin 06 March 2019 08:19

Në vendet me ndikim si Franca, Gjermania, Finlanda, Austria dhe të tjera mbi 60 për qind e qytetarëve janë kundër pranimit të shteteve të reja anëtare, ndërsa vetëm rreth 30 për qind...

Gjithçka në shërbim të dialogut-dialogu në shërbim të asgjëje 27 February 2019 08:12

Përfaqësuesja e lartë e BE-së për Politikë të Jashtme dhe Siguri, Federika Mogherini, ka pasur fat kur është zgjedhur në këtë post. Pak a shumë ka ardhur aty ngjashëm sikur edhe...

Edhe NATO-ja merret me tarifat për mallrat nga Serbia 15 February 2019 06:27

Këtë vit shënohet 20-vjetori i fillimit të Misionit të KFOR-it në Kosovë, që pasoi fushatën e bombardimeve të forcave të Slobodan Milosheviqit, dhe me këtë rast NATO-ja rikonfirmon...

Paradoksalisht dialogu mund të pengojë në vend që të ndihmojë integrimin në BE 13 February 2019 08:06

Ende nuk mund të dihet nëse ideja për ndryshimet e kufijve të Kosovës ka mbështetje më të gjerë në BE, apo këtë e mbështet vetëm një grup i ngushtë rreth...

BE-ja nuk thotë as se duhet e as se nuk duhet përfshirë “Trepçën” në dialog 08 February 2019 06:41

Në BE janë shprehur “paksa të habitur” me jehonën që ka pasur në Kosovë një përgjigje e zëdhënëses për çështje të jashtme dhe zgjerim, Maja...

Fitore strategjike e NATO-s në Ballkan me nënshkrimin e anëtarësimit të Maqedonisë Veriore 06 February 2019 08:11

Të mërkurën NATO-ja do të nënshkruajë Protokollin e anëtarësimit me Republikën e Maqedonisë Veriore. Siç është shprehur sekretari i përgjithshëm i Aleancës, Jens...

“Lajmet e rrejshme” rrezikojnë edhe zgjedhjet evropiane 30 January 2019 08:17

Fenomeni “Fake news” nuk është i ri, por dëmi nga ky fenomen merr përmasa edhe më të mëdha tash në kohën kur lajmet e tilla përhapen me shpejtësi marramendëse. Dëmi...

Kush kë po e bind për ndryshimin e kufijve të Kosovës 23 January 2019 08:40

Mbetet e paqartë se a është ndryshimi i kufijve të Kosovës përmes shkëmbimit të territorit apo korrigjimit të kufijve vërtet kërkesë amerikano-evropiane dhe Kosova duhet ta...

Transformimi i FSK-së nuk ndikon në mandatin e NATO-s në Kosovë 17 January 2019 07:00

Situata në Kosovë dhe operacioni i KFOR-it që udhëhiqet nga NATO-ja ka qenë njëra prej temave të takimin e 180 me radhë të Komitetit ushtarak të NATO-s, të zhvilluar në Bruksel në...

Pyetja kryesore pa përgjigje është: A do të ndryshojnë kufijtë e Kosovës? 16 January 2019 08:17

Prej kur ka dalë në shesh se po flitet për ndryshimin e kufijve të Kosovës, përmes korrigjimeve, ndarjeve apo çfarëdo termi tjetër që përdoret, është krijuar paqartësi e madhe...

Ky është vit kthesash në BE, i cili nuk do të ketë kohë të merret shumë me Ballkanin 09 January 2019 08:14

Për dallim nga viti 2018, i paralajmëruar si “vit kthese për zgjerimin”, ky vit i ri po nis pa pritje të mëdha për këtë rajon, sepse BE-ja do të përballet me shumë sfida të...

BE-së s’i intereson se kë e dërgon Kosova në Dialog, kërkesë e vetme është heqja urgjente e taksës 09 January 2019 06:50

Vizita e parë në Bruksel e Delegacionit të Kosovës për dialog me Serbinë, prej kur ky delegacion ishte zyrtarizuar në Kuvendin e Kosovës, ka kaluar duke prezantuar rolin e këtij dialogu dhe qëndrimet...

BE-ja shpreson që ekipi të mbështet përpjekjet e presidentit Thaçi dhe heqjen e tarifave 08 January 2019 08:00

Delegacioni nga Kosova për dialog me Serbinë, i votuar në Kuvendin e Kosovës, ndodhet për një vizitë në Bruksel, por kjo nuk kuptohet si takim në kuadër të dialogut i cili tashmë...