Augustin Palokaj

Politika nuk ndihmon, por pengon liberalizimin e vizave 26 September 2018 08:19

Pasi formalisht Kosova i ka përmbushur kushtet për liberalizim vizash, Komisioni Evropian e ka verifikuar këtë, Parlamenti Evropian i ka dhënë mbështetje, çështja është bartur tek shtetet...

Cila zgjidhje është “reale” për raportet Kosovë-Serbi 19 September 2018 08:07

Përfaqësuesja e lartë, Federika Mogherini, vazhdon të besojë se zgjidhja është e mundur mes Kosovës dhe Serbisë, por nuk thotë se cila është ajo. Ndoshta duhet të presim që edhe...

BE-ja lejon Vuçiqin që në Kosovë ta rehabilitojë Milosheviqin 12 September 2018 08:09

Në vend të realizimit të pritjeve që të paralajmërojë marrëveshjen historike, njohjen e realitetit, Vuçiq në Kosovë tha se nuk do ta njohin pavarësinë e Kosovës, këndoi...

Dialogu mashtrues 05 September 2018 08:11

Tash ka edhe më shumë dëshmi se dialogu në Bruksel, i nisur për të vënë nën hije mendimin pozitiv të Gjykatës Ndërkombëtare të Drejtësisë, ka qenë mashtrues...

Kosova duhet të ketë kujdes nga opsionet e ngutshme me pasoja afatgjate 29 August 2018 08:22

Serbia duket se e ka arritur një qëllim në qasjen e saj: të krijojë përshtypje se pavarësia e Kosovës, pa pajtimin e Beogradit, ka qenë zgjidhje e gabueshme, e paqëndrueshme dhe jopërfundimtare....

Shpërbërja morale e BE-së 22 August 2018 08:24

Ajo që e ka mbajtur BE-në bashkë janë vlerat e përbashkëta. Sot janë në pikëpyetje edhe sa janë ato vlera dhe a janë ende të përbashkëta. Nuk ka shumë dallim mes vendeve...

A do të ketë rol Britania në Kosovë pas Brexitit 15 August 2018 08:22

Në kohën kur joefikasiteti i BE-së, interesat dhe politika e Serbisë si dhe papërgjegjësia e Kosovës i kanë krijuar hapësirë Rusisë dhe Turqisë të kenë ndikim më të madh...

Si është Kuvendi ashtu bëhet vendi 08 August 2018 08:04

Një thënie të vjetër se “si është vendi bëhet kuvendi” në rastin e Kosovës duhet kthyer anasjelltas: “Si është Kuvendi bëhet vendi”. Kosova me një Kuvend...

Kriza në raportet BE-SHBA e dëmshme edhe për Kosovën 01 August 2018 07:51

Deri tash BE-ja dhe Shtetet e Bashkuara të Amerikës kanë pasur një qëndrim të përbashkët rreth Kosovës. Mendohet në shtetet kryesore të BE-së që kanë njohur dhe mbështetur...

A po paralajmërojnë liderët kosovarë një fitore të Pirros 25 July 2018 08:00

Si të pajtohen thirrjet e presidentit Thaçi dhe grupit të tij me Limajn, Haradinajn, Veselin e Pacollin për t’u bashkuar për një fitore të radhës së Kosovës në dialog me...

Kosovarët duan liberalizim vizash, sepse u ngopën me “lajme të mira” 18 July 2018 08:27

Nga fundi i javës pritet që Komisioni Evropian të japë më në fund vlerësimin se Kosova e ka përmbushur edhe kushtin e fundit për liberalizim vizash. Kjo me siguri do të pasohet me deklarata patetike...

Kthesat në procesin e dialogut nuk ndodhin si në futboll 11 July 2018 08:19

Tash kur kanë kaluar aq shumë vjet gjatë të cilëve ka dështuar dialogu, kjo ka vështirësuar shumë pozicionin e Kosovës, ka shkaktuar ndarje të reja të brendshme, qoftë në...

Leksionet e zgjerimit të BE-së nga rasti i Kroacisë 04 July 2018 09:23

Për qytetarët e vendeve të rajonit shembulli i Kroacisë do të duhej të shërbente si dëshmi se me anëtarësim në BE, ndonëse krijohen kushte më të mira për zhvillim ekonomik,...

BE-ja mund të shembet në kohën kur ekonomia shkon më mirë se kurrë 27 June 2018 08:20

Bashkimi Evropian nuk është vetëm bllok ku mbrohen interesat e përbashkëta ekonomike, por edhe union i vlerave i bazuar në solidaritet. Kur solidariteti lëkundet rrezikon të shembet e tërë BE-ja. Ky...

Skandaloze, nëse BE-ja nuk i hap negociatat me Maqedoninë dhe Shqipërinë 20 June 2018 08:23

Nëse tash e tetë vjet ka ekzistuar vetëm një kusht, të cilin Maqedonia nuk e kishte përmbushur për të nisur negociatat e anëtarësimit në BE, ai për zgjidhjen e çështjes së...

In memoriam për dy legjenda të mëdha futbolli: Fadil Vokrri dhe Tomsilav Zhidak 13 June 2018 08:12

Zhidak nuk ka qenë futbollist, por gazetar. Ai në karrierën e tij ka intervistuar legjenda si Johan Krojf, Sir Alex Fergusonin, Michael Platinin...me qindra lojtarë me famë botërore. Por për Fadil Vokrrin ka pasur...

Nuk mund të llogaritet në moral të politikanëve për të mbrojtur paratë e taksapaguesve 06 June 2018 08:15

Keqpërdorimin e parave të taksapaguesve në Kosovë nuk mund ta parandalojë asnjë thirrje në moral dhe etikë e politikanëve, por vetëm sistemi që e pengon dhe sanksionon një gjë të...

Shqipëria ia zvogëloi vetes gjasat për datë të negociatave me BE-në 30 May 2018 08:19

Shqiptarët tepër herët janë gëzuar me rekomandimin e Komisionit Evropian për nisjen e negociatave të anëtarësimit me BE-në. Pak janë marrë me analiza e më shumë me fushata se kush...

Samiti i Sofjes konfirmoi të vërtetat e hidhura se s’ka përshpejtim të integrimit në BE për rajonin 23 May 2018 08:12

Kur presidenti francez, Macron, është aq i ashpër ndaj zgjerimit, kur kancelarja gjermane, Merkel, është shumë e rezervuar, kur Holanda si shtet shumë i rëndësishëm ka aq shumë aversion ndaj...

Diskutimet për buxhetin shumëvjeçar kërcënojnë unitetin e BE-së 16 May 2018 08:05

Deri në pranverën e vitit që vjen, BE-ja duhet të bjerë dakord për kornizën shumëvjeçare financiare pas vitit 2020. Por kjo nuk do të jetë e lehtë, sepse vendet që janë...