Modeli i ri sportiv i Toyotës arrin në janar të 2020-s

Modeli i ri sportiv i Toyotës arrin në janar të 2020-s

11 December 2019 17:10

Gazoo Racing po zgjeron gamën e saj të veturave sportive me Toyota GR Yaris. Yaris GR është modeli i dytë sportiv pas Toyota GR Supra.

Vetura sportive e re, e frymëzuar nga Toyota GR Yaris, do të ketë premierën e saj ndërkombëtare në panairin e veturave në Tokio, më 10 janar 2020.

GR Yaris vjen me teknologji të avancuar, njohuri dhe përvojë të fituar nga pjesëmarrja fituese e Toyota në World Rally Championship (WRC), ku garon në ekipin Toyota Gazoo Racing (TGR).

GR Yaris do të jetë modeli i dytë i automjeteve plotësisht sportiv që do të lansohet globalisht nga TGR, pas kthimit të Toyota GR Supra vitin e kaluar.

Toyota, përmes aktiviteteve të saj në auto sportin TGR, është duke kërkuar një mënyrë për të prodhuar veturat më të mira të mundshme dhe të zgjerojë rrethin e tifozëve pasionantë, duke garuar në seri garash të kërkuara, në kategori të ndryshme, në pistat dhe pista nëpër botë.

Në vitin 2017, Toyota u rikthye në FIA World Rally Championship me një model të ri, Yaris World Rally Car, i cili solli pesë fitoret e saj dhe një titull kampioni për prodhuesin në vitin 2018, i ndjekur nga kampionati i shoferit dhe bashkë-shoferit në vitin 2019.

TGR ka pasur më shumë sukses në sportin e automjeteve në Kampionatin Botëror të Qëndrueshmërisë Hibride garuese Toyota TS050, i cili mori titullin kampion në të dy kategoritë e prodhuesve dhe shoferëve, 2014 dhe 2018-2019. Toyota është në epërsi edhe këtë sezon 2019-2020 në të dy garat.

Në fillim të këtij viti, TGR solli Toyota fitoren e saj të parë absolute në mitingun e famshëm Dakar, Toyota Hilux, të drejtuar nga kampioni i Katarit Naser al-Atiyah.

Komentet

Shto koment

Të ngjashme