Protesta në Greqi kundër ndërhyrjes turke në Siri, 12 të arrestuar Foto: Reuters

Protesta në Greqi kundër ndërhyrjes turke në Siri, 12 të arrestuar

17 October 2019 13:39

Dymbëdhjetë persona u arrestuan sot në Selanik në protestat e organizuara kundër ndërhyrjes turke në Siri.

Protestat u organizuan në vendin ku ndodhet muzeu, në vendin ku u lind themeluesi i Turqisë moderne, Mustafa Kemal Ataturk.

Protestuesit hynë në pronën e Muzeut Ataturk, i cili është në pronë të konsullatës turke, dhe vendosën një flamur para se të ndaloheshin nga rojet dhe policia, raporton AP.

Përgjegjësia për incidentin u mor nga një grup anarkist grek, i cili postoi një video të protestës në faqen e saj të internetit, transmeton kp.

Një protestë u mbajt gjithashtu në Athinë përpara Ambasadës turke, ku pjesëmarrësit u kërkuan qytetarëve që të "intensifikojnë luftën e organizuar kundër sistemeve shfrytëzuese që gjenerojnë kompetencë, varfëri, luftëra dhe refugjatë" dhe shprehen solidaritet me njerëzit në Siri që vuajnë, si dhe me njerëzit në Turqi që dënojnë dhe kundërshtojnë pushtimin e Sirisë, transmeton agjencia e lajmeve greke ANA.

Komentet

Shto koment

Të ngjashme