K. Veriore teston lansimin e satelitit, për ta forcuar programin bërthamor

14 December 2019 19:29

Koreja e Veriut po vazhdon ta sfidojë faktorin ndërkombëtar, sa i përket pasurimit bërthamor dhe raketor. Shteti komunist ka kryer një tjetër test të lëshimit të satelitit, për ta forcuar programin strategjik bërthamor.

Ky ishte testi i dytë për këtë javë, ndërsa i pari u realizua më 7 dhjetor dhe u cilësua nga Qeveria koreano-veriore si i rëndësishëm dhe i suksesshëm, raporton KTV.

Raportimet për realizimin e testeve të tilla vijnë përpara përfundimit të afatit njëvjeçar që Koreja e Veriut i ka vendosur SHBA-së, për të hequr dorë nga çarmatimi i njëanshëm.

E bisedimet mes SHBA dhe Koresë së Veriut rreth programit nuklear, mbeten të ngrira.

Përfaqësuesi Special i SHBA-së për Korenë e Veriut, Stephen Biegun, të dielën do të qëndrojë në kryeqytetin e Koresë së Jugut, Seul.

Derisa presidenti amerikan Donald Trump, ka thënë se ende shpreson të arrijë marrëveshje me veri-koreanët.

Këshilli i Sigurimit i OKB-së u mblodh të mërkurën me kërkesën e SHBA-së, për ta diskutuar programin e armëve të Koresë së Veriut mes tensioneve në rritje. E Koreja e Veriut e quajti takimin provokim serioz.

Së fundmi, edhe SHBA-ja e testoi një raketë balistike me rreze të mesme mbi Oqeanin Paqësor. Kjo armë do të ishte e ndaluar në bazë të Traktatit të Forcave Bërthamore me Rreze të Mesme, nga i cili presidenti Trump u tërhoq në fillim të këtij viti.

© KOHA. Të gjitha të drejtat janë të rezervuara.

Komentet

Shto koment

Të ngjashme