Aeroporti “fantazmë” i Qipros, relike e luftës greko-turke

Aeroporti “fantazmë” i Qipros, relike e luftës greko-turke

10 December 2019 13:49

I gjendur pranë Nicosia, kryeqytetit të Qipros, ky aeroport është mbyllur në vitin 1977, 3 vite pas grushtit të shtetit nga nacionalistët grekë dhe ndërhyrjes ushtarake turke.

Aeroporti ndërkombëtar i Nicosia, dikur fusha ajrore kryesore e Qipros, ka marrë pamjen e një vendi “fantazmë” pasi është mbyllur për pasagjerët për 45 vite.

Fusha e aviacionit u braktis pas arritjes së armëpushimit në 1974, e deri më tani askush nuk është kujtuar për të duke u kthyer tërësisht në rrënoja, duke mbetur si një relike e luftës brenda ishullit në vitet ’70.

Komentet

Shto koment

Të ngjashme