Forbes: Merkel gruaja më e fuqishme në botë, ndiqet nga Christine Lagarde

Forbes: Merkel gruaja më e fuqishme në botë, ndiqet nga Christine Lagarde

13 December 2019 09:46

Edhe për këtë vit Kancelarja e Gjermanisë gjermane Angela Merkel është renditur si gruaja më e fuqishme në botë nga “Forbes.”

Kancelarja renditet e para në listën e Forbes 2019, ndërsa ndiqet nga kryetarja e Bankës Qendrore Evropiane, Christine Lagarde nga Franca, dhe kështu lista vazhdon me Kryetaren e Dhomës së Përfaqësuesve të SHBA Nancy Pelosi.

Angela Merkel u vlerësua për qëndrueshmërinë e saj, për qëndrimin përballë Presidentit të SHBA, Donald Trump dhe për politikën e saj kundrejt refugjatëve për të hyrë në vend mes krizës së emigrantëve që prej 2015.

Renditja e Forbes për gratë më të fuqishme për 2019:

Image

10- Marillyn HeWson, CEO e Lockheed

Image

9-Ginni Rometty, CEO e IBM Gruaja e parë që drejtoi kompaninë

Image

8-Ana Patricia Botín, Kryetare Ekzekutive e Santander Botín

Image

7-Abigail Johnson, CEO e Fidelity Investments

Image

6-Melinda Gates, Bashkëkryetare e Bill & Melinda Gates Foundation

Image

5-Mary Barra, CEO e General Motors

Image

4-Ursula von der Leyen, Presidente e Komisionit Evropia

Image

3-Nancy Pelosi, Kryetare e Dhomës së Përfaqësuesve të SHBA

Image

2-Christine Lagarde, drejtuese e Bankës Qendrore Evropiane

 

Image

1-Angela Merkel, Kancelarja Gjermane

 

Komentet

Shto koment

Të ngjashme