Joaquin Phoenix shpallet personi i vitit i PETA-s

Joaquin Phoenix shpallet personi i vitit i PETA-s

05 December 2019 11:55

Joaquin Phoenix nderohet nga drejtuesit në PETA (People for the Ethical Treatment of Animals) për angazhimin e tij për të drejtat e kafshëve.

Ylli i filmit Joker, i cili ka qenë një përkrahës shumëvjeçar i organizatës, është shpallur personi i tyre i vitit për vitin 2019. Duke qenë vegan qysh në moshën trevjeçare, Joaquin së fundmi u shfaq në billbordet e PETA-s “We Are All Animals” për ta promovuar legjislacionin që do t’i ndalojë udhëtimet e cirqeve me kafshë të egra, shkruan KOHA Ditore. Ai gjithashtu është producent ekzekutiv i The Animal People, një dokumentar për aktivistët për të drejtat e kafshëve.

Image

"Joaquin Phoenix nuk e humbet kurrë mundësinë për ta larguar vëmendjen nga vetja dhe për ta përqendruar atë tek kafshët, dhe për ta dhënë një shembull të shkëlqyeshëm i të qenit vegan," tha presidentja e PETA, Ingrid Newkirk në një deklaratë.

Më herët nga PETA ishin nderuar edhe Oprah Winfrey, Anjelica Huston, Olivia Munn, Eva Mendes dhe Alicia Silverstone.

© KOHA. Të gjitha të drejtat janë të rezervuara.

Komentet

Shto koment

Të ngjashme