Pas 173 ditësh në gjithësi, tre astronautë sot kthehen në Tokë

Pas 173 ditësh në gjithësi, tre astronautë sot kthehen në Tokë

10 April 2017 09:13

Pak orë kanë mbetur para se tre astronautë të kthehen në Tokë nga gjithësia, pas 173 ditëve të qëndrimit të tyre.

Astronauti i NASA Shane Kimbrough dhe kozmonautët Sergej Ryzhikov dhe Andrey Borisenko sot pritet të kthehen në tokë, më pas të bëjnë një udhëtim i cili do të zgjasë tre orë e gjysmë në sipërfaqen e planetit tonë, shkruan Verge, transmeton Koha.net.

Treshja kanë shkuar në hapësirën qiellore në tetor të vitit të kaluar, dhe ky për ta është misioni i dytë, ndërkaq i pari u bë në vitin 2008.

Astronautja Peggy Whitson sot mori komandën nga Kimbrough i Stacionit Ndërkombëtar të Gjithësisë, dhe janë në pritje të treshes.

© KOHA. Të gjitha të drejtat janë të rezervuara.

Komentet

Shto koment

Të ngjashme